Valsts simtgades noskaņās norisinājies pasākums “Lauki ienāk pilsētā”. Ikvienā no pasākuma “Lauki ienāk pilsētā” pārstāvētajām jomām katrs pats varēja pamēģināt, piedalīties, pieskarties, pasmaržot, izgaršot, sadzirdēt un ieraudzīt to, ko ikdienā dara lauksaimnieki, mežsaimnieki, dārzkopji, biškopji un zivsaimnieki. Bija iespējams piedalīties produktu tapšanā – uzzināt, kā rodas piens, top maize, kas nes medu. Šī bija iespēja pašā Rīgas centrā ieraudzīt īstas graudu kaltes, graudu glabāšanas torni, izpētīt traktoru, iekāpt kombainā un apskatīt mājlopus.
86 Photos
“Simtgades traktors” ar reģistrācijas Nr. T100LV ir 1956. gadā ražotais “MASSEY FERGUSON FE-35”, kuru pirms diviem gadiem iegādājas nodibinājums “Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai” ar mērķi to pilnībā atjaunot un Latvijas simtgades gadā to nodot kādam no Latvijas lauksaimniekiem. AS „AGROFIRMA TĒRVETE” ir iegādājusies šo īpašo traktoru, un iegūtie līdzekļi – 10 000 eiro tika ziedoti Latvijas bērnu veselības uzlabošanai. Saņemtos līdzekļus kā ziedojumu nodibinājums „Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai” tos nodeva VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” ar mērķi – saldētavu iegādei Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Asins kabinetam. Tas nodrošina asins un asins komponentu uzglabāšanu un to apriti slimnīcā. Ziedojuma pasniegšanas ceremonija norisinājās pasākuma laikā uz lielās skatuves. Ceremonijā piedalīsies veselības ministre Anda Čakša, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes locekle Ināra Bluķe, AS ”Agrofirma Tērvete” padomes priekšsēdētājs Vitauts Paškausks un nodibinājuma “Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai” valdes priekšsēdētājs Rihards Krastiņš.
5 Photos
Svinīgajā atklāšanā uzrunas teica Nodibinājuma “Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai” valdes priekšsēdētājs, pasākuma “Lauki ienāk pilsētā” organizētājs Rihards Krastiņš, Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Ministru prezidents Māris Kučinskis, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, kultūras ministre Dace Melbārde.
5 Photos
Bioloģiskā lauksaimniecība ir saimniekošana saskaņā ar dabas ritmiem, saudzējot vidi un saglabājot bioloģisko daudzveidību. Tās pamatuzdevums ir nodrošināt ilgtspējīgu augstas kvalitātes un veselīgas pārtikas ražošanu. Ne velti mēdz teikt, ka tīrā vidē un dzīvā augsnē izaug spēcīgs un veselīgs augs! Pasākumā laikā notika meistarklases, erudīcijas spēle, rodošās darbnīcas, degustācijas un tikšanās ar bioloģiskajiem lauksaimniekiem klātienē, kas palīdzēja rast atbildes uz jautājumu – kur sākas mūsu pārtika?
8 Photos
“Lauki ienāk pilsētā” aicināja iepazīt biškopības tradīcijas simts gadu garumā, kā arī mūsdienīgus saimniekošanas paņēmienus. Pasākumā varēja apskatīt– Latvijā veidotus modernus stropus, degustēt medu, veidot savu vaska sveci un izpētīt putekšņus tuvplānā. Iepazīt bišu dzīvi – sajūtot vaska smaržu, bišu skaņu un vibrācijas.
6 Photos
Dārzkopība ir aizraujoša, krāsaina, daudzpusīga nozare ar senām tradīcijām, kuras aicinām iepazīt krastmalā! 11.novembra krastmalā varēja uzzinat kādus kultūraugus ir iespējams pie mums izaudzēt, kādas profesijas strādā nozarē un apskatīt kādus gatavos produktus ražo. Apmeklētāji piedalījās piedalījās zināšanu konkursos un radošajās darbnīcās! Uzzināja daudz vērtīga par dārzeņiem un nogaršoja tos.
15 Photos
“Lauki ienāk pilsētā” kultūras programmu sagatavoja režisore Mirdza Zīvere – pasākumā uzstājās Latvijas kapelas un folkloras kopas, kā arī mazākumtautību kolektīvi – “Rīgas kokle”, “Dziga”,“Tautumeitas”,“Burdons”, “Tarkšķi”, “Bumburneicys”, “Putni”, “Teikas muzikanti”, “Ceiruleitis”, “Trejdeviņi”, “Dimzēni”, “Vīteri”, “Zeidi”, “Rikši”, “Upīte”, “Dandri”, “Rīgas danču klubs”, Pasaules kultūras biedrības “Vdohnovenije” vokālais ansamblis “Dušečka”, Ģimeņu folkloras kopa “Berendejka”, Vangažu ukraiņu biedrība “Jatraņ”, Koris “Loja”, Olaines kultūras centra sieviešu vokālais ansamblis “Ivuški”, Jēkabpils poļu biedrības vokālais ansamblis “Zgoda”, Slāvu mūzikas biedrības “Sozvučije” bulgāru dziesmu ansamblis “Sedjanka”, Rēzeknes nacionālo biedrību kultūras nama kazaku dziesmu ansamblis “Debeszils zieds”, Folkloras kopa “Iļjinskaja pjatņica”, Baltkrievu vokālais ansamblis “Suzorje”, Rīgas krievu un kazaku dziesmu folkloras ģimenes kolektīvu “Ļubo mne!”
18 Photos
Lai arī govju skaits pašlaik ir piecas reizes mazāks nekā Ulmaņlaikos, no vienas govs iegūstam četras reizes vairāk piena. “Lauki ienāk pilsētā” apmeklētāji izzināja “Piena ceļu”, izpētīja divus govju maketus un izmantoja iespēju pamēģināt vienu no tiem, kā arī uzzināt, kas ir “piena robots”. Krastmalā bija “salmu baseins”, īsti truši un gaļas liellopi, aitas, iespēja vērot kā tiek apkalts zirgs, kā arī iespēja apbrīnot jauniešu radošo darbu - labākās govis no konkursa "Latvijas govju parāde".
20 Photos
Mežs ir neatņemams Latvijas dabas un ekonomikas stūrakmens, kas tiešā un netiešā veidā ietekmē katru no mums. Mežs klāj vairāk nekā pusi mūsu zemes, nodrošinot Latvijas iedzīvotājus ar skābekli, meža veltēm, un, protams, ienākumiem. Lielākā daļa meža pieder valstij, bet vēl aptuveni 135 000 privātīpašnieku pieder kāds meža īpašums, kas ne tikai dod ienākumus, bet uzliek arī pamatīgus pienākumus. Kopējā meža nozares eksporta vērtība pērn pārsniedza 2,2 miljardus eiro, nozare ievērojamas summas iepludinājusi arī valsts budžetā nodokļu veidā, pārvēršot mūsu mežus “zaļajā zeltā”.
16 Photos
8. septembra rītā norisinājās senās un modernās tehnikas parāde, kas no Rīgas Motormuzeja devās uz 11. novembra krastmalu. Pirms tam tehniku varēja apskatīt pie Rīgas Motormuzeja. Tehnikas braucienam startu deva zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un CSDD valdes loceklis Aivars Aksenoks. Pēc parādes daļa no tehnikas vienībām bija apskatāmas 11. novembra krastmalā. Parādē piedalījās ap 50 tehnikas vienību – traktori, smagās mašīnas u.c., arī īpašais simtgades traktors.
23 Photos
11. Novembra krastmalā bija apskatāmi un izpētāmi mūsdienīgi un vēsturiski traktori, kombaini u.c. tehnika. Bez traktoriem un kombainiem krastmalā apskatāms arī smidzinātājs, kā arī slavenā Ulmaņlaiku kuļmašīna “Imanta”. Vecrīgas panorāmu uz pasākuma laiku izmainīja kaltes un graudu uzglabāšanas torņi.
15 Photos
Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai sadarbībā ar SIA Baltic Agro un citiem partneriem šogad ir izvērtējis 19 Vidzemes, Kurzemes, Latgales un Zemgales kviešu, rapšu un pupu laukus, lai izvēlētos labākos konkursā Zelta Lauks Latvijā 2018. 8.septembrī pasākuma Lauki ienāk pilsētā laikā plānots apbalvot labāko lauku īpašniekus – kviešu un rapšu un pupu laukiem.
9 Photos