Par…

Pasākums “Lauki ienāk pilsētā” rādīs un stāstīs par nozīmīgākajām mūsdienu lauksaimniecības jomām, to attīstību Latvijā 100 gadu laikā un ļaus ielūkoties nākotnes tehnoloģijās. Pasākumā demonstrētas nozares: graudkopība, lopkopība, dārzkopība, bioloģiskā lauksaimniecība un biškopība, zivsaimniecība, mežsaimniecība, šajās nozarēs izmantotā tehnika un tehnoloģijas, amatniecība sasaistē ar kultūru un izglītību. (vairāk…)

dienas līdz pasākumam

Programma

 • Tehnika -

  11. Novembra krastmalā būs apskatāmi un izpētāmi mūsdienīgi un vēsturiski traktori, kombaini u.c. tehnika

  Bez traktoriem un kombainiem būs arī smidzinātājs, kā arī slavenā Ulmaņlaiku kuļmašīna Imanta. Vecrīgas panorāmu uz pasākuma laiku izmainīs divas kaltes un 7 metrus augsts graudu uzglabāšanas tornis.

  Vadītājs:

  Jānis Kažotnieks

 • Lopkopība -

  Lai arī govju skaits pašlaik ir piecas reizes mazāks nekā Ulmaņlaikos, no vienas govs iegūstam četras reizes vairāk piena.

  Aicinām kopā iziet “Piena ceļu”, izpētīt divus govju maketus un pat pamēģināt slaukt vienu no tiem, kā arī uzzināt, kas ir “piena robots”. Krastmalā būs “salmu baseins”, īsti truši un gaļas liellopi, aitas, iespēja vērot kā izšķiļas cāļi un tiks apkalts zirgs, kā arī iespēja apbrīnot jauniešu radošo darbu - labākās govis no konkursa"Latvijas govju parāde"

  Vadītājs:

  Andris Plīkša

 • Dārzkopība -

  Dārzkopība ir aizraujoša, krāsaina, daudzpusīga nozare ar senām tradīcijām, kuras aicinām iepazīt krastmalā!

  Uzzini kādus kultūraugus ir iespējams pie mums izaudzēt! Uzzini kādas profesijas strādā nozarē un apskati kādus gatavos produktus nozarē ražo. Latvijas klimats un resursi ir piemēroti dažādu kultūru audzēšanai un lielākais saimniecību īpatsvars ir ģimeņu bizness, kas uztur laukos dzīvību. Tradīcijas tiek koptas un pārmantotas paaudžu paaudzēs, tas rada Latvijas spēku un nostiprina darba tikumu.

  Burkānu un citu dārzeņu “ceļš” Latvijā (no sēklas līdz vitamīniem) parādīs, kāpēc ir svarīgi ēst burkānus un kā tos novāc? Piedalies zināšanu konkursos un radošajās darbnīcās! Uzzini daudz vērtīga par dārzeņiem un nogaršo tos.

  Ābols – moderna, garda un veselīga uzkoda! Izzini Latvijas vietējo ābolu un citu augļu daudzveidību. Kopā pagaršosim sulas un mācīsimies, kā potē augļukokus.

  1. Z/s “Ezerkauliņi”, Salaspils, Mārupe. “Burkānu ceļš” – stāsts par burkānu audzēšanu no seklas līdz vitamīniem. Burkānu sulas degustācija.
  2. Z/s “Gaidas”, Jelgavas novads. Ābols – moderna uzkoda un kārums. Ābolu sulas degustācija, ābolu degustāciju un šķirņu izstāde.
  3. SIA “Pēterkoks”, Olaine. Koka kastīšu meistardarbnīca. Katram iespēja sagatavot savu kastīti, ko piepildīt ar zemi un iesēt augu sēklas.
  4. Z/s “Kliblapsas”, Tukuma novads. Ķirbju daudzveidība, degustācija, ķirbju pārstrāde.
  5. SIA “Letis”. Salātu daudzveidība, receptes. Iecava

  Vadītājs:

  Māra Bisniece

 • Mežsaimniecība -

  Mežs ir neatņemams Latvijas dabas un ekonomikas stūrakmens, kas tiešā un netiešā veidā ietekmē katru no mums.

  Mežs klāj vairāk nekā pusi mūsu zemes, nodrošinot Latvijas iedzīvotājus ar skābekli, meža veltēm, un, protams, ienākumiem. Lielākā daļa meža pieder valstij, bet vēl aptuveni 135 000 privātīpašnieku pieder kāds meža īpašums, kas ne tikai dod ienākumus, bet uzliek arī pamatīgus pienākumus. Kopējā meža nozares eksporta vērtība pērn pārsniedza 2,2 miljardus eiro, nozare ievērojamas summas iepludinājusi arī valsts budžetā nodokļu veidā, pārvēršot mūsu mežus “zaļajā zeltā”.

  Izmantojiet iespēju un ienāciet mežā pilsētā, lai uzzinātu, kā tiek plānota mežsaimniecība, atjaunotas cirsmas un kā tiek pieņemti lēmumi par koku ciršanu. Jūs redzēsiet mūsdienīgu meža tehniku, iepazīsieties ar koksnes produkciju gan pierastā, gan netradicionālā formā, kā arī varēsiet iziet papīra ražošanas? ceļu. Būs gan koka spēles, gan lāzergravēšanas paraugdemonstrējumi, koka velosipēdi un Cūkmens, kurš uzmanīs, lai mežs netiek piesārņots.

  1. SIA “Rīgas meži”. Stāsts par bērzu audzēšanu, retināšanu, stādīšanas simulators.
  2. A/s “Latvijas valsts meži”. LVM GEO – viedie risinājumi meža nozarē. Stādu siena.
  4. Meža īpašnieku biedrība. Stāsts par meža resursu pieejamību, to izlietojumu un iespējām.
  5. RTU Dizaina tehnoloģiju institūts. Studentu radītie koka produkti – izstāde.
  6. “Materiabikes”, “Leg&go”, “DipDap”. Koka velo Latvijā. 7. Latvijas Koksnes ķīmijas institūts. Dažādais koks – koka ķīmiskā pārstrāde, produktu izmantošana autobūvē, apģērbu ražošanā un citur.
  8. Meža un koksnes produktu pētniecības institūts (MeKa). CNC, 3D printeris, koka datorspēļu kabīne, forvardera simulators, koka spēles.
  9. Koka lāzergravēšanas paraugdemonstrējumi.
  10. Ogres tehnikums. Zāģeru šovs, meža instrumenti, meža tehnikas simulators.
  11. Cūkmens – visiem krata ar pirkstu par meža cūkošanu.
  12. SIA “Zaļā josta”. Papīra ceļš – otreizējā papīra izmantošana, aktivitātes veidojot dažādus darbus, izstāde.
  13. Koka būvniecības klasteris. Koka māja ar stāstu par koka būvniecības nozari Latvijā.
  14. Mednieku biedrības. Medības Latvijā, medību suņi, izbāžņi un citi medību atribūti.
  15. LLKC Meža konsultāciju un pakalpojumu centrs. Meža aprite, spēles bērniem.
  16. Valsts meža dienests. Informācija par dienesta darbu, ugunsdzēsējmašīna (ja nenotiek liels meža ugunsgrēks!).
  17. Meža tehnika. Nodrošina SIA “Volvo Latvija”, SIA “Rīgas meži”, Ogres tehnikums. Baļķvedējs, harvesters, forvarders.
  18. Biedrība “Zaļās mājas” un “Latvijas finieris. Koka grīdas puzle – inforgrafika par to, kā meža nozare darbojas Rīgā

  Vadītājs:

  Kristaps Ceplis

 • Zivsaimniecība -

  Latvijā ir senas zvejniecības tradīcijas un attīstīta zivapstrādes nozare.

  Aicinām izzināt Latvijas zivju dzīvi, nozveju un zivjapstrādes nozari! Krastmalā būs īstas zivis akvārijos un piekrastes zvejnieka sēta–– zivju kūpināšana, cepšana un tīklu lāpīšanas meistardarbnīca.

  1. Zvejnieku sēta. Zivju zupas vārīšana degustēšana, zivju kūpināšana degustēšana, dažādas atrakcijas par zivsaimniecības tēmu, mezglu siešana un zvejas rīku apskate.
  2. Zivju pārstrāde.
  3. Makšķerēšanas kartes, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Zivsaimniecības nodaļa. Zivju nosaukumu - korķīšu spēle, zīmēšana, krāsošana, burtu režģi, koka zivis, viktorīna par un ap zivsaimniecību, foto siena.
  4. BIOR. Dzīvas zivis un informācija par zivīm. Dažādi uzdevumi par zivīm un zivju dzīvi

  Vadītājs:

  Kristaps Gramanis

 • Bioloģiskā -

  Bioloģiskā lauksaimniecība ir saimniekošana saskaņā ar dabas ritmiem, saudzējot vidi un saglabājot bioloģisko daudzveidību.

  Tās pamatuzdevums ir nodrošināt ilgtspējīgu augstas kvalitātes un veselīgas pārtikas ražošanu. Ne velti mēdz teikt, ka tīrā vidē un dzīvā augsnē izaug spēcīgs un veselīgs augs! Pasākumā laikā būs meistarklases, erudīcijas spēle, rodošās darbnīcas, degustācijas un tikšanās ar bioloģiskajiem lauksaimniekiem klātienē, kas palīdzēs rast atbildes uz jautājumu – kur sākas mūsu pārtika?

  1. Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija (LBLA). Kamēr pasākuma mazākie apmeklētāji dauzīsies un zīmēs siena ķīpās, viņu vecāki un citi interesenti informatīvajā stendā varēs aprunāties ar LBLA pārstāvjiem, bioloģiskajiem zemniekiem un pārbaudīt savas zināšanas spēlē "Bioloģiskais laimes rats".
  2. Juris Paulovičš, z/s “Ķelmēni”, Gulbenes novads. Stāsts par rudzu audzēšanu, BIO rudzu maizes tapšanu, iespēja iemēģināt roku graudu malšanā.
  3. Evita Lūkina, z/s "Ozoliņi", Amatas novads un Ivaras Geiba, z/s “Kurmīši”, Krāslavas novads. Tēju gatavošanas darbnīca, kur katram apmeklētājam būs iespēja radīt savu unikālo tēju, uzzināt par ārstniecības augu audzēšanu un to īpašībām.
  4. Bioloģiskā vaska sveču darbnīcā paralēli vaska sveču izgatavošanai, būs iespēja uzklausīt biškopju noslēpumus!
  5. Šefpavāri Ingmārs Ladigs un Ēriks Dreibants. Šefpavāru meistarklase "Ēdam BioLoģiski!", kur būs iespēja skatīties un mācīties, kā arī degustēt šefpavāru veikumu.
  6. Spēku iemēģināšana lauku darbos: ķitbju pārcilāšana, graudu malšana dzirnakmeņos.
  7. Bioloģiskās lauksaimniecības vēstures atklāšana caur darbiem un atraktīviem uzdevumiem.
  8. Rīgas improvizācijas teātra aktieris Marģers Jānis Majors gādās par patīkamu un atraktīvu gaisotni.

  Vadītājs:

  Gustavs Norkārklis

 • Biškopība -

  Aicinām iepazīt biškopības tradīcijas simts gadu garumā, kā arī mūsdienīgus saimniekošanas paņēmienus.

  Pasākumā varēsiet apskatīt– Latvijā veidotus modernus stropus, degustēt medu, veidot savu vaska sveci un izpētīt putekšņus tuvplānā. Iepazīsim bišu dzīvi – sajūtot vaska smaržu, bišu skaņu un vibrācijas.

  1. Jānis Vainovskis, SIA “Meduspils”, Brocēnu novads. Medus šķirnes un medus maisījumi.
  2. Sandris Akmans, biškopības saimniecība “Kalnu medus”, Madonas novads. Viss par un ap ziedputekšņiem.
  3. Biškopis Emīls Liepnieks no Ozolnieku novada, kurš ikdienā specializējies bišu māšu audzēšanā, pasākuma apmekletājiem demonstrēs medus sviešanu.
  4. Jānis Sulutaurs jeb visiem zināmies Daugmales Jānis piedāvās katram pašam radīt savu vaska sveci.
  5. Armands Gumbris no Beverīnas novada ar mūsdienīgiem bišu stropiem.
  6. Artis Krasts no Alūksnes novada medus muzeja “Mišas”. Biškopība Latvijā pirms 100 gadiem, biškopības inventārs un foto.

  Vadītājs:

  Juris Šteiselis

Galerija

Foto no 2013. gada Lauki ienāk pilsētā

Arī toreiz pasākums notika Rīgā, Krastmalā, pulcējot vairāk kā 30 tūkstošus apmeklētāju.

Organizatori

8. septembrī

 • No 10:00 līdz 20:00
  Rīga, 11. novembra krastmala
 • flla@flla.lv