Par…

Pasākums “Lauki ienāk pilsētā” rādīs un stāstīs par nozīmīgākajām mūsdienu lauksaimniecības jomām, to attīstību Latvijā 100 gadu laikā un ļaus ielūkoties nākotnes tehnoloģijās. Pasākumā demonstrētas nozares: graudkopība, lopkopība, dārzkopība, bioloģiskā lauksaimniecība un biškopība, zivsaimniecība, mežsaimniecība, šajās nozarēs izmantotā tehnika un tehnoloģijas, amatniecība sasaistē ar kultūru un izglītību. (vairāk…)

dienas līdz pasākumam

Programma

 • Tehnika -

  11. Novembra krastmalā būs apskatāmi un izpētāmi mūsdienīgi un vēsturiski traktori, kombaini u.c. tehnika

  Bez traktoriem un kombainiem būs arī smidzinātājs, kā arī slavenā Ulmaņlaiku kuļmašīna Imanta. Vecrīgas panorāmu uz pasākuma laiku izmainīs divas kaltes un 7 metrus augsts graudu uzglabāšanas tornis.

  Pārzinis:

  Jānis Kažotnieks

 • Graudkopība -

  Uz vienu iedzīvotāju Latvijā izaudzē 1,3 tonnas graudu.

  Tikai trešo daļu spējam apēst paši. Mūsu graudu audzētāji zemi apstrādā ar modernu tehniku un nodrošina ienākumus sev un valstij. Aicinām iepazīt ceļu no grauda līdz maizei!

  Pārzinis:

  Rihards Krastiņš

 • Lopkopība -

  Lai arī govju skaits pašlaik ir piecas reizes mazāks nekā Ulmaņlaikos, no vienas govs iegūstam četras reizes vairāk piena.

  Aicinām kopā iziet “Piena ceļu”, izpētīt divus govju maketus un pat pamēģināt slaukt vienu no tiem, kā arī uzzināt, kas ir “piena robots”. Krastmalā būs “salmu baseins”, īsti truši un gaļas liellopi, aitas, iespēja vērot kā izšķiļas cāļi un tiks apkalts zirgs, kā arī iespēja apbrīnot jauniešu radošo darbu - labākās govis no konkursa"Latvijas govju parāde"

  Pārzinis:

  Andris Plīkša

 • Dārzkopība -

  Dārzkopība ir aizraujoša, krāsaina, daudzpusīga nozare ar senām tradīcijām, kuras aicinām iepazīt krastmalā!

  Uzzini kādus kultūraugus ir iespējams pie mums izaudzēt! Uzzini kādas profesijas strādā nozarē un apskati kādus gatavos produktus nozarē ražo. Latvijas klimats un resursi ir piemēroti dažādu kultūru audzēšanai un lielākais saimniecību īpatsvars ir ģimeņu bizness, kas uztur laukos dzīvību. Tradīcijas tiek koptas un pārmantotas paaudžu paaudzēs, tas rada Latvijas spēku un nostiprina darba tikumu.

  Burkānu un citu dārzeņu “ceļš” Latvijā (no sēklas līdz vitamīniem) parādīs, kāpēc ir svarīgi ēst burkānus un kā tos novāc? Piedalies zināšanu konkursos un radošajās darbnīcās! Uzzini daudz vērtīga par dārzeņiem un nogaršo tos.

  Ābols – moderna, garda un veselīga uzkoda! Izzini Latvijas vietējo ābolu un citu augļu daudzveidību. Kopā pagaršosim sulas un mācīsimies, kā potē augļukokus.

  1. Z/s “Ezerkauliņi”, Salaspils, Mārupe. “Burkānu ceļš” – stāsts par burkānu audzēšanu no seklas līdz vitamīniem. Burkānu sulas degustācija.
  2. Z/s “Gaidas”, Jelgavas novads. Ābols – moderna uzkoda un kārums. Ābolu sulas degustācija, ābolu degustāciju un šķirņu izstāde.
  3. SIA “Pēterkoks”, Olaine. Koka kastīšu meistardarbnīca. Katram iespēja sagatavot savu kastīti, ko piepildīt ar zemi un iesēt augu sēklas.
  4. Z/s “Kliblapsas”, Tukuma novads. Ķirbju daudzveidība, degustācija, ķirbju pārstrāde.
  5. SIA “Letis”. Salātu daudzveidība, receptes. Iecava

  Pārzinis:

  Māra Bisniece

 • Mežsaimniecība -

  Mežs ir neatņemams Latvijas dabas un ekonomikas stūrakmens, kas tiešā un netiešā veidā ietekmē katru no mums.

  Mežs klāj vairāk nekā pusi mūsu zemes, nodrošinot Latvijas iedzīvotājus ar skābekli, meža veltēm, un, protams, ienākumiem. Lielākā daļa meža pieder valstij, bet vēl aptuveni 135 000 privātīpašnieku pieder kāds meža īpašums, kas ne tikai dod ienākumus, bet uzliek arī pamatīgus pienākumus. Kopējā meža nozares eksporta vērtība pērn pārsniedza 2,2 miljardus eiro, nozare ievērojamas summas iepludinājusi arī valsts budžetā nodokļu veidā, pārvēršot mūsu mežus “zaļajā zeltā”.

  Izmantojiet iespēju un ienāciet mežā pilsētā, lai uzzinātu, kā tiek plānota mežsaimniecība, atjaunotas cirsmas un kā tiek pieņemti lēmumi par koku ciršanu. Jūs redzēsiet mūsdienīgu meža tehniku, iepazīsieties ar koksnes produkciju gan pierastā, gan netradicionālā formā, kā arī varēsiet iziet papīra ražošanas? ceļu. Būs gan koka spēles, gan lāzergravēšanas paraugdemonstrējumi, koka velosipēdi un Cūkmens, kurš uzmanīs, lai mežs netiek piesārņots.

  1. SIA “Rīgas meži”. Stāsts par bērzu audzēšanu, retināšanu, stādīšanas simulators.
  2. A/s “Latvijas valsts meži”. LVM GEO – viedie risinājumi meža nozarē. Stādu siena.
  4. Meža īpašnieku biedrība. Stāsts par meža resursu pieejamību, to izlietojumu un iespējām.
  5. RTU Dizaina tehnoloģiju institūts. Studentu radītie koka produkti – izstāde.
  6. “Materiabikes”, “Leg&go”, “DipDap”. Koka velo Latvijā. 7. Latvijas Koksnes ķīmijas institūts. Dažādais koks – koka ķīmiskā pārstrāde, produktu izmantošana autobūvē, apģērbu ražošanā un citur.
  8. Meža un koksnes produktu pētniecības institūts (MeKa). CNC, 3D printeris, koka datorspēļu kabīne, forvardera simulators, koka spēles.
  9. Koka lāzergravēšanas paraugdemonstrējumi.
  10. Ogres tehnikums. Zāģeru šovs, meža instrumenti, meža tehnikas simulators.
  11. Cūkmens – visiem krata ar pirkstu par meža cūkošanu.
  12. SIA “Zaļā josta”. Papīra ceļš – otreizējā papīra izmantošana, aktivitātes veidojot dažādus darbus, izstāde.
  13. Koka būvniecības klasteris. Koka māja ar stāstu par koka būvniecības nozari Latvijā.
  14. Mednieku biedrības. Medības Latvijā, medību suņi, izbāžņi un citi medību atribūti.
  15. LLKC Meža konsultāciju un pakalpojumu centrs. Meža aprite, spēles bērniem.
  16. Valsts meža dienests. Informācija par dienesta darbu, ugunsdzēsējmašīna (ja nenotiek liels meža ugunsgrēks!).
  17. Meža tehnika. Nodrošina SIA “Volvo Latvija”, SIA “Rīgas meži”, Ogres tehnikums. Baļķvedējs, harvesters, forvarders.
  18. Biedrība “Zaļās mājas” un “Latvijas finieris. Koka grīdas puzle – inforgrafika par to, kā meža nozare darbojas Rīgā

  Pārzinis:

  Kristaps Ceplis

 • Zivsaimniecība -

  Latvijā ir senas zvejniecības tradīcijas un attīstīta zivapstrādes nozare.

  Aicinām izzināt Latvijas zivju dzīvi, nozveju un zivjapstrādes nozari! Krastmalā būs īstas zivis akvārijos un piekrastes zvejnieka sēta–– zivju kūpināšana, cepšana un tīklu lāpīšanas meistardarbnīca.

  1. Zvejnieku sēta. Zivju zupas vārīšana degustēšana, zivju kūpināšana degustēšana, dažādas atrakcijas par zivsaimniecības tēmu, mezglu siešana un zvejas rīku apskate.
  2. Zivju pārstrāde.
  3. Makšķerēšanas kartes, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Zivsaimniecības nodaļa. Zivju nosaukumu - korķīšu spēle, zīmēšana, krāsošana, burtu režģi, koka zivis, viktorīna par un ap zivsaimniecību, foto siena.
  4. BIOR. Dzīvas zivis un informācija par zivīm. Dažādi uzdevumi par zivīm un zivju dzīvi

  Pārzinis:

  Kristaps Gramanis

 • Bioloģiskā -

  Bioloģiskā lauksaimniecība ir saimniekošana saskaņā ar dabas ritmiem, saudzējot vidi un saglabājot bioloģisko daudzveidību.

  Tās pamatuzdevums ir nodrošināt ilgtspējīgu augstas kvalitātes un veselīgas pārtikas ražošanu. Ne velti mēdz teikt, ka tīrā vidē un dzīvā augsnē izaug spēcīgs un veselīgs augs! Pasākumā laikā būs meistarklases, erudīcijas spēle, rodošās darbnīcas, degustācijas un tikšanās ar bioloģiskajiem lauksaimniekiem klātienē, kas palīdzēs rast atbildes uz jautājumu – kur sākas mūsu pārtika?

  1. Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija (LBLA). Kamēr pasākuma mazākie apmeklētāji dauzīsies un zīmēs siena ķīpās, viņu vecāki un citi interesenti informatīvajā stendā varēs aprunāties ar LBLA pārstāvjiem, bioloģiskajiem zemniekiem, pārbaudīt savas zināšanas spēlē "Bioloģiskais laimes rats". Par godu Latvijas simtgadei esam sagatavojuši krāsainu vizualizāciju, kas atspoguļos zaļās ekolapiņas ceļojumu Latvijas laika griežos jeb stāstu par bioloģiskās lauksaimniecības attīstību Latvijā.

  2. Juris Paulovičš, z/s “Ķelmēni”, Gulbenes novads. Stāsts par bioloģisko rudzu audzēšanu, BIO rudzu maizes tapšanu, iespēja iemēģināt roku graudu malšanā.

  3. Evita un Brigita Lūkinas, z/s "Ozoliņi", Amatas novads un Ivaras Geiba, z/s “Kurmīši”, Krāslavas novads. Bioloģisko tēju gatavošanas darbnīca, kur katram apmeklētājam būs iespēja radīt savu unikālo tēju, smelties zināšanas ārstniecības augu audzēšanā.

  4. Andrejs Briedis, ZS „Priežukalns”, Madonas novads. Bioloģiskās biškopības zonā uzklausīsim biškopju noslēpumus un iepazīstināsim ar inovācijām biškopības produktu sortimentā. Arī šeit pasākuma apmeklētājiem būs iespēja pašiem darboties un radīt savus biškopības produktus.

  5. Šefpavāri Ingmārs Ladigs un Ēriks Dreibants. Šefpavāru meistarklase "Ēdam BioLoģiski!", kur būs iespēja skatīties un mācīties, kā arī degustēt šefpavāru veikumu.

  6. Rīgas improvizācijas teātra aktieris Marģers Jānis Majors gādās par patīkamu un atraktīvu gaisotni visas dienas garumā.

  7. Bioloģiskās pārtikas uzņēmumi un daudzi citi bioloģiskie zemnieki visas dienas garumā stāstīs, cienās un laipni gaidīs ikvienu apmeklētāju!

  Pārzinis:

  Gustavs Norkārklis

 • Biškopība -

  Aicinām iepazīt biškopības tradīcijas simts gadu garumā, kā arī mūsdienīgus saimniekošanas paņēmienus.

  Pasākumā varēsiet apskatīt– Latvijā veidotus modernus stropus, degustēt medu, veidot savu vaska sveci un izpētīt putekšņus tuvplānā. Iepazīsim bišu dzīvi – sajūtot vaska smaržu, bišu skaņu un vibrācijas.

  1. Jānis Vainovskis, SIA “Meduspils”, Brocēnu novads. Medus šķirnes un medus maisījumi.
  2. Sandris Akmans, biškopības saimniecība “Kalnu medus”, Madonas novads. Viss par un ap ziedputekšņiem.
  3. Biškopis Emīls Liepnieks no Ozolnieku novada, kurš ikdienā specializējies bišu māšu audzēšanā, pasākuma apmekletājiem demonstrēs medus sviešanu.
  4. Jānis Sulutaurs jeb visiem zināmies Daugmales Jānis piedāvās katram pašam radīt savu vaska sveci.
  5. Armands Gumbris no Beverīnas novada ar mūsdienīgiem bišu stropiem.
  6. Artis Krasts no Alūksnes novada medus muzeja “Mišas”. Biškopība Latvijā pirms 100 gadiem, biškopības inventārs un foto.

  Pārzinis:

  Juris Šteiselis

 • Kultūra -

  Par lielisku atmosfēru rūpēsies Latvijas kapellas un mazākumtautību kolektīvi.

  “Rīgas kokle”
  “Dziga”
  “Tautumeitas”
  “Burdons”
  “Tarkšķi”
  “Bumburneicys”
  “Putni”
  “Teikas muzikanti”
  “Ceiruleitis”
  “Trejdeviņi”
  “Dimzēni”
  “Vīteri”
  “Zeidi”
  “Rikši”
  “Upīte”
  “Dandri”
  “Rīgas danču klubs”
  Pasaules kultūras biedrības “Vdohnovenije” vokalais ansambls Dušečka
  Ģimeņu folkloras kopa “Berendejka”
  Vangažu ukraiņu biedrība “Jatraņ”
  Koris “Loja””
  Olaines kultūras centra sieviešu vokalais ansamblis “Ivuški”
  Jēkabpils poļu biedrības vokālais ansamblis “Zgoda”
  Slāvu mūzikas biedrības “Sozvučije” bulgaru dziemu ansamblis “Sedjanka”
  Rēzeknes nacionālo biedrību kultūras nama kazaku dziemu ansamblis “Debeszils zieds”
  Folkloras kopa “Iļjinskaja pjatņica”
  Baltkrievu vokālais ansamblis “Suzorje”
  Rīgas krievu un kazaku dziesmu folkloras ģimenes kolektīvu “Ļubo mne!”

  Pārzinis:

  Mirdza Zīvere

 • Tehnikas parāde -

  No Rīgas Motormuzeja cauri Rīgai uz 11. novembra krastmalu brauks vēsturiskā un mūslaiku lauksaimniecības tehnika, parādot tehnikas attīstību Latvijas 100 gadu laikā.

  Motormuzejs – Brīvības gatve / Brīvības iela – Kalpaka bulvāris – Kr.Valdemāra iela – Noliktavas iela – Muitas iela līdz 11.novembra krastmalai.

  Pārzinis:

  Rihards Krastiņš

 • 8:30 - 10:00

  Tehnikas apskate

  Pirms tehnikas parādes, tehniku būs iespējams apskatīt pie Rīgas motormuzeja - S. Eizenšteina ielā 8

  Pārzinis:

  Rihards Krastiņš

 • 10:30 - 11:00

  Parāde

  Tajā piedalīsies traktori, smagās mašīnas u.c., gan seni, gan jauni spēkrati, arī īpašais simtgades traktoriņš.
  Tehnikas parāde virzīsies no Rīgas Motormuzeja. Tālāk: Šmerļa iela, Brīvības gatve / Brīvības iela – Kalpaka bulvāris – Kr.Valdemāra iela – Noliktavas iela – Muitas iela līdz 11.novembra krastmalai.

  Pārzinis:

  Rihards Krastiņš

 • Info -

  “Lauki ienāk pilsētā” tehnikas parāde – sestdien cauri Rīgas centram dosies 50 tehnikas vienības

  Sestdien, 8. septembrī Rīgā Latvijas simtgades svinību ietvaros notiks lielpasākums “Lauki ienāk pilsētā”. Diena sāksies ar lauksaimniecības tehnikas parādi, kurā no Rīgas Motormuzeja cauri galvaspilsētai uz 11. novembra krastmalu dosies vēsturiskais un mūslaiku lauksaimniecības transports, parādot tehnikas attīstību Latvijā 100 gadu laikā. Pirms tam tehniku varēs apskatīt pie Rīgas Motormuzeja S. Eizenšteina iela 8 laikā no 8:30 līdz 10:00, savukārt no 10:30 līdz 11:00 norisināsies parāde. Tajā piedalīsies ap 50 tehnikas vienību – traktori, smagās mašīnas u.c., arī īpašais simtgades traktors.

  Parādē dosies vēsturiskā lauksaimniecības tehnika, kas izmantota lauku apstrādei Latvijā pagājušā gadsimta 30. gados, kā arī kolhozos – smagā kravas tehnika, kas bija sastopama mehāniskajās darbnīcās, un vieglās automašīnas ar kādām savulaik braukuši padomju laika lauksaimniecības speciālisti. Būs apskatāmas interesantas mūsdienu tehnikas vienības: “Parādē piedalīsies graudu audzēšanas tehnika, Latvijā vienīgā iesala transporta cisterna, zaļās masas smalcinātājs, kurš ir spējīgs "apēst" līdz pat 4000 kg kukurūzas minūte un, protams, visa veida transports produkcijas pārvadāšanai, lai mēs visi varētu baudīt to, ko saimnieki izaudzējuši,” stāsta “Lauki ienāk pilsētā” Tehnikas nozares pārzinis Jānis Kažotnieks

  10:30 braucienam startu dos zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un CSDD valdes loceklis Aivars Aksenoks. Pēc parādes daļa no tehnikas vienībām būs apskatāmas visas dienas garumā 11. novembra krastmalā.

  Parādes rīkošanā piedalās:
  Rīgas Motormuzejs, Latvijas Antīko automobiļu klubs, SIA “Agrimatco Latvia”, SIA “Baltic Agro”, KS “Baltijas Dārzeņi”, SIA “DOJUS Latvija” SIA “Dotnuva Baltic”, SIA “Konekesko Latvija”, LPKS “Latraps”, SIA “Lytagra”,“MTZ Serviss”, SIA “Moller Auto Latvia”, LPKS “VAKS”, Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra,

  Pasākuma ”Lauki ienāk pilsētā” varēs iepazīst nozīmīgākās lauksaimniecības nozares, produktus, pakalpojumus un ar lauksaimniecību saistītas izglītības iestādes, kopā veidojot stāstu par Latvijas lauku vēsturi un mūsdienīgu saimniekošanu un dzīvi laukos.

  Ikvienā no pārstāvētajām jomām katrs pats varēs pamēģināt, piedalīties, pieskarties, pasmaržot, izgaršot, sadzirdēt un ieraudzīt to, ko ikdienā dara lauksaimnieki, mežsaimnieki, dārzkopji, biškopji un zivsaimnieki. Būs iespējams piedalīties produktu tapšanā – uzzināt, kā rodas piens, top maize, kas nes medu. Šī ir iespēja pašā Rīgas centrā ieraudzīt īstas graudu kaltes un 7 m augstu graudu glabāšanas torni, izpētīt traktoru, iekāpt kombainā un apskatīt mājlopus. Pasākuma rīkotāji īpaši aicina jauniešus no pilsētām un reģioniem izzināt lauksaimniecības izglītības iestāžu piedāvājumu, kas paver plašas iespējas ražīgi strādāt un ienesīgi saimniekot Latvijas laukos. Pasākumu organizē Zemkopības ministrija un Nodibinājums „Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai”, piedaloties zemnieku saimniecībām, lauksaimniecības uzņēmumiem, valsts institūcijām, izglītības iestādēm un nevalstiskajām organizācijām. Rīkotāji aicina ikvienu 8. septembrī doties uz 11. novembra krastmalu un kopā svinēt mūsu simtgades svētkus!

  Pasākums apmeklētājiem ir bez ieejas maksas.

8. septembrī

 • No 10:00 līdz 20:00
  Rīga, 11. novembra krastmala
 • flla@flla.lv

Galerija

Foto no 2013. gada Lauki ienāk pilsētā

Arī toreiz pasākums notika Rīgā, Krastmalā, pulcējot vairāk kā 30 tūkstošus apmeklētāju.

Izzini vairāk

Organizatori